Harlem Shake Nedir?

Harlem Shake
Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir tür dans ve video paylaşım akımıdır. Salsanın ve birçok dans akımının doğduğu söylenen Harlem bölgesinde başlamıştır. Akımın temelinde aynı adı taşıyan Brooklyn DJ Bauer’in şarkısı yer alır.Klipler bu şarkı eşliğinde paylaşılır.

01

Dansın Niteliği
Klipler,sessiz ve ciddi sayılabilecek ortamlarda bir kişinin tekrar eden hareketleri kullanarak dans etmesiyle başlar.İlk bölümde bu dansa etraftaki diğer insanlar kayıtsız kalır. Fakat ilerleyen bölümlerde bütün topluluğun adeta istem dışı hareketlerle bu dansa eşlik etmesiyle devam eder. Birçok klibe ilham kaynağı olan bu akımın askeriye, ofis, ev, park ve buna benzer birçok ortamda uyarlamaları vardır.

Gangnam Style sonrası başlayan bu akımın adı Harlem Shake. Peki Harlem Shake ne anlama geliyor?
Harlem Shake, Baauer sahne adıyla tanınan Amerikalı müzik yapımcısı Harry Rodrigues’in 23 Ağustos 2012′de YouTube’a yüklediği şarkısının ismi.

Harlem Shake’in kökeni 1981 yılına dayanıyor. New York’un Harlem mahallesinin “Al Bm” ismiyle bilinen bir sakininin keşfi olan dans “Gövdenin ve omuzların sallanmasına dayalı nevi şahsına münhasır bir üst vücut dansı” olarak tanımlanıyor. Mucidinin ardından ilk önce “albee” olarak isimlendirilen dansın ünü mahallenin dışına taşınca Harlem Shake olarak bilinmeye başladı. Bu dansın popüleritesi 2001 yılında, New York’lu çeşitli hip hop sanatçılarının şarkılarında yer bulmaya ya da bahsi geçmeye başladığında en yüksek seviyeye ulaştı.

İlk Harlem Shake
20 Ocak 2013 tarihinde Filthy_Frank ismiyle tanınan bir blogcu, internet şovunun bir bölümünü lateks kıyafetler giymiş dört kişinin Baauer’in Harlem Shake’iyle çılgınca dans edişiyle açtı.

images

24 Saat İçinde 300 Bin Tık
2 Şubat 2013′te Filthy_Frank’in yüklediği videonun çeşitli parodileri YouTube’a yüklendi. Bunlardan bir tanesi, PHL_On_NAN kullanıcısının videosu 5 Şubat’ta patlama yaşadı ve 24 saat içinde 300 bin tıka ulaştı. Bu da bu parodilerin çoğalmasını teşvik etti.

Bir Haftada 7.4 Milyon Tık
7 Şubat’ta hiimrawn isimli YouTube kullanıcısı siteye online video prodüksiyon firması Maker Studios’un ofisinde geçen bir Harlem Shake versiyonu yükledi. Bu video yüklenir yüklenmez büyük üne kavuştu ve bir hafta içinde 7.4 milyon tık aldı. Bu videodan sonra Harlem Shake patlaması yaşandı ve Facebook, Vimeo, CollegeHumor ve BuzzFeed gibi büyük internet sitelerinin üyeleri tarafından sahiplenildi.

Çılgınlığın ilk aşamalarında her video sırasına göre numaralandırılırken (The Harlem Shake v2 gibi) bu uygulama videoların sayısında yaşanan patlamadan sonra yok oldu.

Şubat 2013′ün ikinci haftası itibarıyla YouTube’da 4 bini aşkın Harlem Shake videosu vardı. Bu rakam Şubat’ın 13′ünde 12 bine çıktı ve toplam tık sayısı 44 milyonu geçti.

Harlem Shake Nasıl Yapılır ?
14 saniye boyunca (tırmanan müzik) çalar (bir kişi pasifçe dans ederken ve diğerleri onun etrafında nispeten hareketsiz durur)] sonra video bir anda atlama yapar [14 saniyelik (abartılı dans müziği) çalarken (birçok insan agresifçe dans eder)] sonra [2 saniye boyunca (kükreme sesi) ve (agresif dansın yavaş çekim hali)]

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s